Йодна недостатність та її профілактика

Усім відомо, що мінеральні речовини в харчуванні людини і мають не менше значення, ніж білки, жири, вуглеводи та вітаміни. Як і при дефіциті основних харчових речовин, при нестачі мі реальних речовин в організмі людини виникають специфічні порушення, які призводять до розвитку різноманітних захворювань.

Усі мінеральні речовини, які є в харчових продуктах, поділяють на дві групи: макро- і мікроелементи. Мікроелементи, до яких належить і йод, назвали так, тому що їх концентрація в організмі не перевищує 0,01 %. Але не зважаючи на таку малу концентрацію, він відіграє важливу роль у біохімічній функції щитовидної залози. Залоза використовує йод для синтезу таких важливих гормонів, як тиротоксин, дійодтироксин і трийодтироксин. Недостатнє ж надходження йоду в організм людини призводить до розладу функції щитовидної залози, її збільшенню і розвитку зобу.

Понад 85 % йоду надходить в організм людини з їжею, переважно рослинною. Але порушення правил зберігання та кулінарна обробка продуктів (смаження, відварювання, випікання) призводять до значного зниження вмісту йоду в них, а в подальшому і в організмі людини.

У дорослих людей нестача йоду викликає компенсаторне збільшення щитовидної залози і набряк, випадіння волосся, зниження температури тіла, різке зменшення фізичної і розумової працездатності та інші симптоми. Але найбільшу небезпеку та стурбованість викликає йодна недостатність у вагітних, унаслідок чого підвищується ризик народження дітей з малою вагою, нейро-сенсорною глухотою, спастичним паралічем, кретинізмом, а також мертвонароджень та викиднів. У ранньому дитинстві через нестачу йоду виникають незворотні психічні порушення, які призводять до кретинізму, глухоти, німоти та інше. У кращому випадку така дитина буде приречена на довічну замісну терапію гормональними препаратами.

Всесвітня організація охорони здоров'я провела дослідження і на підставі їх результатів віднесла Україну до країн з йодною недостатністю у населення. За останні роки кількість хворих серед дітей нашої країни збільшилася втричі, а кількість операцій на щитовидній залозі впродовж останніх 5 років — у 3,5 рази.

За даними тієї ж ВООЗ, захворювання, зумовлені йодною недостатністю, можуть бути повністю ліквідовані за умов вживання населенням ендемічних регіонів продуктів, збагачених йодом. Природним джерелом вмісту великої кількості йоду є морська капуста та продукти, виготовлені з її використанням. Багато йоду містять морська риба, консерви з неї, нерибні продукти моря (мідії, м'ясо кальмарів, креветок, морського гребінця, м'ясо морських тварин). Але найбільш простим, дешевим, що особливо важливо для малозабезпечених верств населення, та випробуваним засобом є введення до раціону свого харчування йодованої кухонної солі: 10 г такої солі міститься 190 мкг йоду (добова потреба людини в йоді становить200 - 220). Йодована кухонна сіль є в будь-якому магазині чи торговельному кіоску. Пам'ятайте, що йодна недостатність істотно впливає на розумовий розвиток наших нащадків, а це може привести до інтелектуального виродження нації, чого ми не повинні допустити.